info@flyturk.com.tr

TEKLİF AL
Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Firmamız hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
Tanıtım filmi çekimi sırasında kullanılan ekipmanlar nelerdir ?
Genellikle tanıtım filmi çekimleri sırasında bazı firmalar son kullanıcıya dönük, amatör ekipmanlar tercih etmektedir. Çekimlerde kamera olarak fotoğraf makinesinin kullanılması görüntü niteliğini kötü yönde etkiler. Çekilen görüntülerin gölgeli, koyu olan bölümlerinde deformeler, parlak bölgelerinde ise ışık patlamaları oluşur. Bu durum ancak uzman bir sinema kamerası ile önlenebilir. FLYTÜRK Prodüksiyon olarak biz, son sistem kamera ve ekipmanları tercih etmekteyiz. Bunun yanında çekim sırasında ışık ekipmanı, lensler, Jimmy Jip, tripot, mikrofon, steadycam, kamera slider, ray sistemi kullanılmaktadır. Fabrika tanıtım filmi çekimlerinde iş akışı ve makina parkuru detaylarının gösterilmesine önem veririz. Ayrıca hava çekimi için drone gibi çekimin gereklerine göre uzman ekipmanlarda kullanmaktayız.
Hava Çekimlerinde Nasıl Işık Kullanılır?
Hava çekimlerinde doğal ışık kullanılır. İç mekân ve yapay ışık ortamlarında kullanılan ışık yöntemleri hava çekimlerinde kullanılmaz. Fotoğrafın temel unsuru, ışıktır. Hangi amaçla fotoğraf çekerseniz çekin ilk unsur ışıktır. Doğru ışık, başarılı fotoğraf için ilk adımdır. Hem fotoğraf çektiğimiz ortamda bulunun ışık, hem de diyaframımızdan içeri giren ışık farklı tekniklerle ve çeşitli yöntemler ile fotoğraf üstünde farklı etkiler oluşturur. Havadaki nem, bulutlanma oranı, yeryüzündeki zeminlerin ısı farkı sebebiyle oluşan ışık kırılmaları, güneşin açısı ve ışık şiddeti, bina ve zeminlerin ışık yansıtma oranları hava fotoğraflarında önemli noktalardır. Yüksekten bakıldığında oldukça farklı görünen yeryüzü, bir anda tüm güzellikleri ile karşımızda belirince en iyi kareyi yakalamak için zamana karşı yarış başlar. Uzun ve titiz çalışmalar sonunda, posterler, kataloglar ve diğer materyaller için en iyi kare elde edilir.
Tanıtım Filminin Maliyeti Ne Kadardır?
Her tanıtım filminin maliyeti farklıdır. Senaryonun uzunluğu, filmin süresi, çekim günü sayısı, çekim yerleri, kullanılan ekipmanlar, oyuncu olup olmayacağı, motion graphics (hareketli grafik) animasyon gibi ayrıntılar bu ücretin belirlenmesinde temel etkenlerdir. Bu nedenle her şirkete ve kuruma ayrı bir film bütçesi sunulur. Uzun metraj film bütçeleri kadar yüksek olmayan tanıtım filmlerinde kimi zaman ekonomik çözümler de sunulmakta. Size uygun fiyatlar için bize ulaşabilirsiniz.
Tanıtım Filmi Kaç Günde Biter?
Öncelikle çalışılacak kuruluş için senaryo yazımı ile işe başlanıyor. Sonrasında çekimler iç ve dış mekanlarda yapılıp kurgu ve revizyonlar ile filminin yapım süresi ortaya çıkıyor. Bu sebeple yaklaşık 2 hafta ile 3 ay arasında değişen bir süreden bahsetmek mümkün. Ne kadar çabuk başlanırsa o kadar hızlı bitiyor elbette.
Tanıtım Filminin Süresi Ne Kadar Olur?
Tanıtım filmi ne kadar kısa bir şekilde amacına ulaşırsa o kadar iyidir aslında. Günümüzde videolardan önce kullanılan reklam filmleri 5 saniye sonra videoyu kapatma seçeneği sunduğu için 5 saniye içerisinde izleyiciyi etkilemek ve mesaj vermek gerekir. Sonrası ise izleyicinin inisiyatifine kalmış. Diyebiliriz ki; kurumsal bir tanıtım filmi 3 – 5 dakika arasında olmalıdır. Bunun haricinde televizyonda ve belirli bir gösterimde izlenecek filmler için ise süre sınırlaması yapılmamakta. Ancak firma filmlerini uzun tutmak çok da hoş olmaz. Filmi izletebilmek amaç olduğu için seyirciyi sıkmamak gerekir.
Tanıtım Filmi Çözünürlüğü Ne Kadar Oluyor?
Filmlerin genel formatı 1920x1080 pikseldir. HD olarak adlandırılan bu format harici farklı versiyonları da şirketlere teslim edilmektedir. Full HD televizyonlar, projektörler, bilgisayarlar ve tabletler de bu formatta çalışır. Dolayısıyla daha düşük bir versiyon kabul etmemeniz gerekiyor.
Daha Önce Çekilmiş Videoları Kullanabiliyor Musunuz?
İsteğiniz dahilinde elbette önceden çekilen videolarınızı kullanabiliriz. Ancak çözünürlük açısından sizi tatmin edeceğini söylemek zor. Full HD’den daha düşük olan çalışmalar kurumsallığınızı zedeleyebilir. Bu nedenle size özel ve yeni bir çekim gerçekleştirmekte fayda var.
Tanıtım Filmine Neden İhtiyaç Duymalıyım?
Şirketinize ait bir film; firmanızı, ürünlerinizi, referanslarınızı veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilerinize anlatmanızın en kolay ve etkili yöntemidir. Kurumsal kimliğinizin bir parçası olarak sizi en iyi ve en doğru şekilde anlatarak firmanıza sağlayacağı prestijin yanı sıra yeni müşteriler kazanmanızı sağlar.
Tanıtım Filmimde Firmamı Olduğundan Büyük Gösterebilir Miyim?
Tanıtım filmi, sizin kurumsal kimliğinizin önemli bir parçasıdır. Firmanız ne ise tanıtım filminiz onu yansıtabilir aslında. İyi bir tanıtım filminiz olması zaten ölçek olarak şirketinizin konumunu belirler. Ama iyi hazırlanmış, yaratıcı ve görsel estetiği yüksek bir film potansiyel müşterilerinizin algısında sizi başka bir noktaya yerleştirmesine neden olur. Yani sizi rakiplerinizden ayırır dolayısıyla evet daha büyük gösterir.
Hava Çekimi Nasıl Yapılır?
İlk önce çekim alanında keşif yapılır. Projeye göre ekipman ayarlanır ve hava çekim senaryosu için storyboard oluşturulur. Çekim günü ekibimiz hava çekimi aracı (multikopter, flycam, aircam, helicam), kamera ekipmanı, kumanda seti ve kablosuz görüntü terminali ile oluşturulan storyboarda göre have çekimini gerçekleştirir. Çekim esnasında pilotumuz belirlenen noktalarda uçuşu sağlarken kameramanımız da kamera modülünü kumanda ederek belirlenen noktaları gerçek zamanlı olarak aşağıdan izleyerek çekim işlemini gerçekleştirir.
Kaç günde bitirirsiniz?
Çekimden sonra 2-4 hafta içerisinde teslimat gerçekleşiyor.
Kaç revize hakkımız var?
Revize sayısının pek önemi bulunmamaktadır. Amacımız işi mükemmel iş teslimatı yapmaktır. Müşteri memnuniyeti için elimizden geleni yapıyoruz.
Ne gibi dökümanlar vermemiz gerekiyor?
Öncelikle tanıtım filminin türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin, şirketinizin genel bir tanıtım filmini istiyorsunuz. Şirketinizin tarihi, vizyonu, pazarınız, hedefleriniz gibi bilgileriniz alınarak metin yazarımıza profesyonel bir metin haline getirilir. Dilerseniz seslendirmeli dilerseniz de video içine eklenir. Öte yandan, tanıtım filmi için animasyon çalışmaları için şirketinizin kurumsal logolarını sloganlarını talep ediyoruz.
Sizi diğer firmalardan farklı kılan nedir?
Biz 3 kritere çok önem veriyoruz. Kalite, güven, hizmet anlayışıyla çalışıyoruz. Ekipmanlarımız her yıl güncelleniyor.
Hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?
Biz teknolojiyi çok yakından takip etmekle birlikte ekipmanlarımız her yıl güncelliyoruz. Sizin için en iyi ekipmanlarla çekim yapıyoruz.
Sosyal medya platformlarına uygun hale getirebilir miyiz?
Tabii ki. Siz bizden isteyin biz tüm platformlara uygun hale getiririz.
Seslendirme hizmetiniz var mı?
Tabii ki. Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Arapça, başta olmak üzere bir çok dilde seslendirmeciler ile çalışmaktayız ve native kendi ana dilinde seslendirmektedirler. Sizlere alternatiflerimizi sunarak beğendiğinizi seçme imkanınız vardır.
Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin